Emniyet kemeri araç içinde yolcuların güvenliğini sağlayan temel unsurlardan biridir. Emniyet kemeri kaza anında yolcu ve sürücüyü araç içinde serbest savrulmasını engelleyerek korur.

Özellikle it.medadvice.net arka koltuktaki yolcuların kemer takmaması hem kendi hayatları için, fr.medadvice.net hem de şoförün ve ön koltukta seyahat eden yolcunun hayatı için oldukça risk taşıyan bir durumdur.

job postings near me работа

Çocuklarda Doğru Emniyet Kemeri Kullanımı

игровой автомат пробки вулкан удачи бесплатно и регистрации

Çocuklar kendi yaş ve kilolarına uygun çocuk oto koltuğunda seyahat etmelidir. Çocuk oto koltuğunda oturma zorunluluğu kalmamış büyük çocuklar ise emniyet kemerini omuz ve kalça kemikleri üzerinden geçirecek şekilde kullanmalıdırlar.

Araçlardaki Kemerler Yetişkinlere Göre Tasarlanmıştır

Araçlardaki kemerler yetişkin boyuna göre tasarlandığından çocuklar emniyet kemerini bu dönemde doğru kullanamazlar. Kemerin üst kısmı çocukların boyunlarının üzerinden geçerken alt kısmı ise karınlarının üzerinde sabitlenir. medadvice Bu yanlış kullanım kaza anında boyun ve omurilik yaralanmalarına https://fr.medadvice.net ve karın bölgesindeki iç organların zarar görmesine neden olur.

Emniyet Kemerinin Yanlış Kullanımı Çocuklarda Yaralanmalara Sebep Olabilir

Diğer bir yanlış kullanım ise kemerin boyun üzerinden geçmesinden rahatsızlık duyan çocukların kemeri kol altından geçirmesi şeklindedir.

Bu pozisyondaki kullanımda kemer, omuz üzerinden geçmediği için çocukların araç içerisinde serbest savrulmasını engelleyemez yani temel işlevini göremez. Bu durumda kaza anında çocukların araç içerisinde savrulması ve ciddi yaralanmalar ile karşılaşmaları kaçınılmaz olur.

Çocukların %80'i Güvenlik Önlemi Olmadan Seyahat Ediyor

Türkiye’de yılda ortalama trafikte seyahat eden çocuk yolcuların %80’inin seyahat güvenliği sağlanamamaktadır. Çocukların %30’u ön koltukta; önemli bir bölümü arka koltukta çocuk oto koltuğu bulunmadan ya da emniyet kemeri takmadan seyahat etmektedir.*

Bu çarpıcı istatistik ciddi yaralanma veya ölümlü trafik kazalarında çocukların önemli bir oran oluşturmasına sebebiyet vermektedir.

Kemer ve Oto Koltuğu Can Kurtarır

Çocukların can güvenliği için arka koltukta, kendi yaş ve kilolarına uygun oto koltuğunda oturması, bu zorunluluğu kalmamış çocukların ise emniyet kemerini doğru konumlandıracak şekilde yine arka koltukta kemer ile seyahat etmesi son derece kritiktir.

Beltfix’le Yolculuklar Daha Güvenli

Türkiye’nin ilk ve tek hasarsız çarpışma testinden geçmiş emniyet kemeri düzenleyici ürünü olan Happy Hop Beltfix, çocukların emniyet kemerini yetişkinler gibi doğru şekilde kullanmasını sağlar.

Beltfix kemerin üst kısmının çocukların omzu üzerinden geçmesini sağlarken, alt kısmının ise çocukların karnı üzerindeki baskısını dağıtır. Böylece kaza anında çocukların boyun ve karın çevresi, sadece emniyet kemeri kullanımına kıyas ile korunmuş olur.

Beltfix ODTÜ Tarafından Test Edildi, Onaylandı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biltir Taşıt Merkezi Birimi tarafindan 1,38 cm boyunda çocuk manken kullanarak yapılan hasarsız çarpışma testi sonucunda Happy Hop Beltfix kullanımının sadece emniyet kemeri kullanımına kıyas ile çocuk üzerindeki çarpışma etkisini azalttığı raporlanmıştır.

Raporumuzu incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

металлочерепица на крышу цена за листnice storiesgolden mean

Sepetinde hiç ürün yok.